Ünal Nafiz HEKİM Kimdir?

Ünal Hekim 1961 yılında Giresun‘un Piraziz ilçesine bağlı Şeyhli mahallesinde dünyaya geldi. 1974 yılında da 11 kardeşi, anne ve babasıyla birlikte İstanbul’a geldi. Ailesinin ikinci büyük oğlu olan Hekim küçük yaşlardan itibaren çalışma hayatına atılmış. Azmi, çalışkanlığı, dürüstlüğü ve cesaretiyle iş hayatında çabuk ilerlemiş ve büyük başarılara imza atmıştır.

Seksenli yılların ortasında çelik konstrüksiyon işlerine başlayan Ünal Hekim prefabrik sektöründe öncü ve bilinir markalarıyla adından söz ettirmektedir. İlk büyük şirketleri Prefabrik Yapı A.Ş. 1989 yılında kurulmuştur. Ardından 1992 yılında Özge Yapı,1996’da Hebo Yapı, 2001’de de Hekim yapı sektöre canlılık ve dinamizmi beraberinde getirmiştir.

Daha sonra kurulan diğer firmalarıyla birlikte Hekim Holding’i oluşturan 8 firma ve 8 işletmeyle saygınlığını ve ürün yelpazesini genişletmiştir. Yurtiçi ve yurtdışındaki bayileri, bine yakın çalışanıyla Hekim Holding dünyanın birçok ülkesine ihracat yapan, sektördeki liderliğinin bilincinde dev bir kuruluştur.

İş hayatındaki bu başarıların yanında ailesini de büyüten ve geliştiren Ünal Hekim evli olup 3 çocuk babasıdır. 2 oğlu, bir kızı vardır.

unal-hekim-is

Doğduğu ve büyüdüğü coğrafya gereği bazen Karadeniz gibi dalgalı, bazen Karatepe Yaylası gibi yalnız ve başı dumanlı ama her zaman doğal ve bizden biri Ünal Hekim. İnsan sevgisi ve merhameti, dostluğu ve arkadaşlığıyla herkesi kucaklayan bir Karadeniz insanı. Hem doğduğu Giresun da hem de İstanbul da kurduğu tesisleriyle birçok insana istihdam sağlayan, her zaman ihtiyaç sahiplerinin ve mazlumların yanında olan, başınız dara düşünce aklınıza gelecek ilk insan…

Kocaman yüreğine birçok sevdayı sığdıran Hekim sadece insanlara değil, hayvanlara olan sevgisi ve ilgisiyle de dikkat çekicidir. Nerde hasta ve yaralı bir hayvan görse imdadına koşar, bütün imkanlarını seferber eder. Aç ve susuz hayvanların yolunu gözlediği hayırsever ve hayvan sever bir işadamı. Sadece hayvanların değil, altında oturduğumuz, gölgesinden faydalandığımız bir çınarın bile hakkını vermemiz gerektiğini öğreten bir doğa insanı.

Ölü Adam Köpek Aşevi

Şu an da İstanbul da yaşayan Ünal Hekim kurduğu aşevi, misafirhane ve yetimhane ile sokak hayvanlarının en büyük koruyucusu ve gönüllü hizmetlisidir. Sevgiyle yapılan ve emek verilen bu gönüllü çalışmalar bizim de yaşama bakış açımızı değiştirmemize örnek olmalıdır.

Hayvanlara olan bu sevgisi ve doğal yaşama bağlığı çocukluğundan beri devam eden Hekim 2002 yılında Adapazarı Hendek te ki fabrikasına giderken yolda muhtaç yavru bir köpek görmüştür. O köpeğin yardım isteyen bakışları O’nu çok etkilemiş ve köpeği arabasına almıştır. Fabrikaya götürdüğünde bu kim diye soranlara bu ‘’benim’’ ona göre bakın diyor ve bütün hikaye böyle başlıyor. Bundan sonraki yaşamında hayvanları hayatından eksik etmemiş. Sokak köpekleri için sıcak yemek pişirilen "Ölü Adam Sahipsiz Köpekler Aşevi" adını verdiği bir aşevi, sahipsiz köpeklerin bir süre kaldığı misafirhane ile yavru köpekler için yetimhane açmıştır. Pişirilen yemekler temiz kaplara doldurularak Şile, Gebze, Pendik ve Tuzla bölgesinde sahipsiz hayvanların yaşadığı yerlere araçlarla taşınıyor. Araçları tanıyan ve kendilerine yemek verileceğini anlayan köpekler, araçların peşinden koşarak yemeğin verildiği yerde toplanıyorlar ve bu sürekli her gün devam eden bir yaşam desteği hayvanlar için…

olu-adam-kopek-asevi

Aşevinin yanı sıra bir de misafirhane kurmuş Ünal Hekim. Burada bir süre ikamet eden köpekler daha sonra sahiplendiriliyor ve yeni bir yuvaya sahip oluyor. Yanına da bir yetimhane kurulmuş. Annesini, babasını kaybetmiş yavrular var. O yetimlerle de ilgileniliyor. Banyoları yaptırılıyor, kemoterapi hizmeti bile veriliyor. Hastalığı olan hayvanlar tedavi ediliyor ve yeni bir yaşam sunuluyor.

misafirhane-yetimhane-gariphane

Sözün kısası her canlının yaşam hakkı var diyen Hekim, çevremizdeki her canlıdan sorumluyuz diyor ve derdini dile getiremeyenlerin dili ve yüreği olmaya devam ediyor ve kendini her zaman rabbine sözde değil özde kulluk yapmaya çalışan biri olarak tanımlıyor.